Jak zarabiać na bankach?

Źródło: pexels.com

Zapewne większość z was, nie zdaje sobie sprawy z tego, ale są przypadki, w których za bycie klientem banku możemy zarobić. Zazwyczaj są to kwoty rzędu 50-100 zł. Ale zdarzają się też promocje w których bank oferuje nawet 400 zł w gotówce lub w bonach do wydania np. na allegro.

Promocje bankowe

Najprostszym i najbardziej powszechnym sposobem zarabiania na bankach są promocje bankowe. Wiele osób hurtowo otwiera konta bankowe, tylko po to, żeby dostawać nagrody oferowane przez banki. Na czym takie promocje polegają? Mechanizm jest bardzo prosty – otwierasz konto/zakładasz kartę – spełniasz warunki – dostajesz nagrodę. W prawie wszystkich promocjach dotyczy ona tylko nowych klientów, czyli osób przez jakiś czas (określony przez bank) nie miały produktów danego banku. A co rozumie się pod hasłem “spełniasz warunki”? Tutaj też sprawa jest prosta, ale zdecydowanie bardziej indywidualna dla każdej promocji. Zazwyczaj w przypadku promocji kont osobistych bank wymaga od nas określonego wpływu lub obrotu na koncie. Często te wpływy można zapewnić samemu przelewając pieniądze z innego konta lub wpłacając je w oddziale lub bankomacie. W przypadku kart kredytowych bank wymaga odpowiedniej sumy płatności wykonanych instrumentem w określonym okresie. Wymagane sumy transakcji są różne, ale zazwyczaj na tyle niskie, że można je zapewnić bez żadnego wysiłku (np. 500 zł miesięcznie).

Zarabianie przez polecanie

Część banków udostępnia platformy poprzez które możemy polecać otwarcie kont swoim znajomym. Każde udane polecanie to określona nagroda dla polecającego (zazwyczaj 50-200 zł). Polecanie zazwyczaj polega na podaniu przy zakładaniu konta kodu polecającego. Wymaga więc zazwyczaj poproszenia osoby, której polecamy produkt banku, o podania go podczas składania wniosku. Taką platformę znajdziecie między innymi w mBanku czy PKO BP.

Czy zarabianie na bankach jest bezpieczne?

Często spotykamy się z opiniami, że zakładając promocyjne konta więcej stracimy (np. na kosztach związanych z prowadzeniem konta) niż zyskamy. Nic bardziej mylnego! Działalność banków jest ściśle regulowana, ukryte koszty są niemożliwe! Wystarczy pomyśleć, czy bank narażał by się na wielomilionowe kary i stratę reputacji, aby zarobić kilka złotych na prowadzeniu promocyjnego konta. Większość promocyjnych kont bankowych można posiadać zupełnie za darmo, za część trzeba będzie zapłacić, o czym bank na pewno was poinformuje. Koszty prowadzenia konta wynoszą zazwyczaj jednak mniej niż 10 zł. Jeśli więc promocja będzie wymagała od Ciebie posiadania konta przez np. 2 miesiące i otrzymasz za to 200 zł nagrody wówczas prostym rachunkiem obliczysz, że zarobisz na tym 180 zł! Wiele osób zarzuca też, że posiadanie takich kont będzie wiązało się z kosztami w przypadku wypowiedzenia umowy z bankiem, to również nie prawda. Wbrew powszechnym opiniom banki nie zarabiają na opłatach związanymi z prowadzeniem rachunków bankowych. Główne przychody banków związane są udzielaniem kredytów i pożyczek.

Dodaj komentarz